Intramurals

Primary School
Sport & Grade
(Updated for 2019-20)

Month
Basketball, 3rd grade
Coaches: Tre Wimby, Beth Harris
September 9 - October 3
(Mondays & Thursdays)
Soccer, 3rd grade
Coaches: Beth Harris, Shannon Balthaser
October 7 - October 28
(Mondays & Thursdays)
Lacrosse, 3rd grade
Coaches: Shannon Balthaser, Anna Mathis
November 4 - December 5
(Mondays & Thursdays)
Speed Stacking, 3rd grade
Coaches: Althea Simmons, Peggy Hardy
January 27 - February 20
(Mondays & Thursdays)
Cheerleading, 3rd grade
Coaches: Erica Wiltshire, Mendy Trotter
March 12 - April 2nd
(Mondays & Thursdays)
Swimming, 3rd grade (on Main Campus)
Coaches: Peggy Hardy, Sara Henggeler, Linda Haskell
April 6 - April 30
(Mondays & Thursdays)
Lower School
Sport, Grade & Coaches
(Updated for 2019-20)

Month & Location
Football, Boys 4-6
500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Either the server is overloaded or there is an error in the application.

August 26 - October 8
Lower Field
Cheerleading, Girls 4-6
Coaches: Charell Coleman, Linsey Troutman, Jennifer Collins
August 26 - October 8
Lower Field
Cross Country, Boys & Girls 4-6
Coaches: Carolyn Poole, Roger Bertossi, Madison Gordon & Ben Shivers
October 1 - October 10 (starts on Tuesday)
Lower Field Track
Soccer, Girls 4-6
Coach: Tonia Webb, Don Shamp
October 7 - October 17
Lower Field
Lacrosse, Boys 4-6
Coaches: Andy Pons, Chris Myers
October 14 - October 24
Baseball Field
Tennis, Boys & Girls 4-6
Coach: George Westlund, Mary Lou Swann, Roger Bertossi
October 21 - October 31
Tennis Courts
Lacrosse, Girls 4-6
Coach: Kate Armstrong, Lindsey Majekodunmi
October 28 - November 7
Lower Field
Softball, Girls 4-6
Coach: John Hurston, David Alvord
November 11 - November 21
Softball Field
Soccer, Boys 4-6
Coaches: Matt Holmes, Moncia Kuhlman
November 11 - November 21
Lower Field
Wrestling, Boys 4-6
Coach: Alex Hudson
Feb.18-20 (Tues-Thur); Feb. 24-27 (Mon-Thur)
Wrestling Loft
Swimming, Girls 4-6
Coaches: Lauren Hood, Mary Lou Swann, Monica Kuhlman
February 10 - February 20
Natatorium
Swimming, Boys 4-6
Coaches: Lauren Hood, Mary Lou Swann, Monica Kuhlman
February 24 - February 27
March 10 - March 12 (starts on Tuesday)
Natatorium
Basketball, Girls 4-6
Coach: Kim Lawrence, Lindsey Majekodunmi
March 16 - March 26
Dobbs Gym
Basketball, Boys 4-6
Coach: Anthony Thomas
March 30 - April 9
Champions Gym
Volleyball, Girls 4-6
Coaches: Kristen Derk, Carrie Lauchlan
March 30 - April 9
Dobbs Gym
Track, Boys & Girls 4-6
Coaches: Kristen Derk, Shawn Stratton
April 20 - April 30
Lower Field Track

 

Woodward North
Sport & Grade
(Updated for 2019-20)

Month
Badminton
Coach: John Potts, Eric Brown
August 19 - September 23
Monday, Tuesday, Thursday (3:15 - 4:45)
Flag Football
Coach: Eric Brown, John Potts
September 24 - October 10
Monday, Tuesday, Thursday (3:15 - 4:45)
Baseball/Softball
Coach: Eric Brown, John Potts
October 14 - November 4
Monday, Tuesday, Thursday (3:15 - 4:45)
Basketball
Coach: Eric Brown, John Potts
November 5 - November 19
Monday, Tuesday, Thursday (3:15 - 4:45)
Volleyball
Coach: Eric Brown, John Potts
January 7 - February 10
Monday, Tuesday, Thursday (3:15 - 4:45)
Soccer
Coach: Eric Brown, John Potts
February 11 - February 27
Monday, Tuesday, Thursday (3:15 - 4:45)
Ultimate Frisbee
Coach: Eric Brown, John Potts
March 10 - March 26
Monday, Tuesday, Thursday (3:15 - 4:45)